Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WDK FRYDRYCHOWICE 2019

FERIADA 2019

Pod szyldem Feriady we Frydrychowicach zawsze kryją się atrakcję dla dzieci i młodzieży przygotowane w czasie ferii zimowych przez Wiejski Dom Kultury.

W tym roku zajęcia i wyjazdy w domu kultury odbywały się od poniedziałku 14 stycznia do piątku 18 stycznia 2019 roku.

Pierwszy dzień Feriady uczestnicy spędzili w sali plastycznej, gdzie podzieleni na dwie grupy przygotowywali kreatywne dzieła plastyczne. Pierwsza grupa wykonywała medale z bałwankiem z masy solnej oraz wyklejane bibułą zimowe rękawiczki. Druga grupa, która zaczęła zajęcia o 13:00 wspólnie wykonywała ZOO z rolek po papierze toaletowym. Dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością podczas zajęć a wykonane indywidualnie prace zabrały do domu, natomiast  ZOO stanowi ciekawą ozdobę w Domu Kultury. 

We wtorek wypełniony po brzegi duży autobus pojechał na wycieczkę do Bielska-Białej. Tam, pierwszym punktem wycieczki był Teatr Lalek „Banialuka”, gdzie wystawiano sztukę „Smok Bonawentura”. Przedstawienie opowiadało o tym, jak stajemy się sobą i kształtujemy własną osobowość. Tytułowy bohater Bonawentura, to mały Smok, który  ulega wielu wpływom, nie wie co i kogo lubi, nie wie w co lubi się bawić i jak zachowywać. Wyrusza więc w samotną podróż, która uczy go samodzielności w działaniu i myśleniu. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ animujący lalki aktorzy nie byli schowani, lecz obecni na scenie przez całe przedstawienie, wyglądając jak dobrzy przyjaciele swoich lalek. Spektakl był skierowany dla całych rodzin, dlatego i młodsi i starsi uczestnicy wycieczki odnaleźli w nim coś dla siebie.  Młodszym uczestnikom wycieczki na pewno spodobała się barwna scenografia z interesującą konstrukcją, wokół której budowane były poszczególne sceny. Mamy nadzieję, że tych trochę starszych przesłanie przedstawienia skłoni do refleksji: doda odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości i przypomni im, żeby byli pewni siebie i zaradni.

Kolejnym punktem był lubiany przez wszystkich Park Trampolin „GOjump”, gdzie przez godzinę uczestnicy wycieczki korzystali ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje park. Po aktywnie spędzonym czasie wszyscy udali się do McDonalda, by tam zregenerować swoje siły.

Trzeci dzień zimowych atrakcji przebiegał pod hasłem „Gry planszowe i zabawy ruchowe w Domu Kultury”. O godzinie 10:00 do nasze placówki  zawitało trzydzieścioro chętnych do zabawy dzieci. Przez 2,5 godziny sala był pełna muzyki i ruchu. Dzieci poznawały wiele nowych zabaw, gier i pląsów. Pojawiły się również muzyczne zabawy poprawiające rytmikę. Każdy mógł również zagrać w gry planszowe nawiązujące tematyką do życia na wsi.

Kolejny wyjazd w ramach Feriady odbył się w czwartek, ponad czterdzieścioro dzieci pojechało do Oświęcimia na krytą pływalnię. Pod czujnym okiem ratowników uczestnicy pluskali się w wodzie w części rekreacyjnej krytej pływalni. Basen w Oświęcimiu jest po gruntownej przebudowie, co uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy.

W piątek 18 stycznia 2019 przypadał Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, dlatego  zorganizowano zajęcia z pluszakiem, czyli dzień z Kubusiem Puchatkiem.
18 stycznia nie jest przypadkową datą, to właśnie w ten dzień przypada rocznica urodzin Alana Aleksandra Milne, autora książek o przygodach misia. Zajęcia dedykowane były najmłodszym, dlatego wśród uczestników zajęć znalazło się kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym, a najmłodszy uczestnik miał nieco ponad 3 lata. Zajęcia z Kubusiem rozpoczęły się od stworzenia mapy myśli na temat słynnego, żółtego misia, jego przyjaciół i Stumilowego Lasu. Następnie uczestnicy brali udział w grach i zabawach z przyjaciółmi Kubusia: przypinali ogon Kłapouchemu, dodawali Prosiaczkowi odwagi, pomagali Królikowi uporządkować jego norę, ćwicząc przy tym swoją pamięć.  Zajęcia posiadały również elementy plastyczne, najpierw uczestnicy składali puzzle z postaciami z książki, następnie wykonywali wielkie plansze ze Stumilowym Lasem i jego mieszkańcami, które stały się ozdobą w domu kultury. Z racji tego, że Kubuś Puchatek bardzo lubił miód, zajęcia zakończyły się miodowym poczęstunkiem.

Ferie szybko minęły, zostały nam po nich tylko wspomnienia i kilka zdjęć. Kolejna przygoda z Domem Kultury dobiegła końca, możemy pochwalić się że w 2019 roku  Feriada miała swój jubileusz – obchodziła dziesięciolecie istnienia. Bardzo dziękujemy dzieciom, młodzieży i rodzicom, dzięki którym już dziesięć lat kontynuowane są zajęcia podczas ferii zimowych.