Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CHÓR MAGNOLIA

Chór Magnolia powstał we wrześniu 2011 roku przy Wiejskim Domu Kultury w Nidku z inicjatywy ówczesnej kierowniczki pani Alfredy Gawlik przy poparciu dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu pana Stanisława Babińskiego. Zespół liczył wtedy 24 osoby, a jego szefem i dyrygentem jest już od dziesięciu lat pan Krzysztof Kolasa - organista nideckiej parafii.

Chór śpiewał od początku a'capella najpierw jednogłosowo, później dwugłosowo, a obecnie ćwiczy utwory z podziałem na trzy głosy. W jego repertuarze są piosenki ludowe, pieśni patriotyczne oraz religijne. Od początku istnienia chóru - większość w jego składzie osobowym to członkowie czynni i honorowi Koła Gospodyń Wiejskich w Nidku. Przez kolejne lata zmieniał się skład zespołu. Po wielu latach pracy w WDK, a także z chóru odeszła pani Alfreda Gawlik oraz jej małżonek Franciszek. Z różnych powodów osobistych odeszli również państwo: Stanisław Niedziela, Władysław Jochimczyk, Janina Grzywa, Renata Rokowska, Bożena Bogunia, Stanisława i Andrzej Marszałek. W lutym 2020 roku do „Domu Ojca” odeszła nasza serdeczna koleżanka Maria Kuś. Dłużej lub krócej śpiewali w chórze także: Barbara Mikuła, Joanna Wierzbicka, Eugeniusz Wesołowski, Krzysztof Wysogląd, Dorota Sordyl i Weronika Abramik. Obecnie chór liczy 21 osób - 15 kobiet i 6 mężczyzn. Cotygodniowe próby zespołu odbywają się na sali domu kultury. Chórzyści z wielkim zaangażowaniem trenują swoje głosy, ćwiczą i powtarzają opracowane utwory, aby móc pięknie zaprezentować się przed publicznością.

Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystości wiejskie, gminne i kościelne. Już w grudniu 2011 roku śpiewał w kościele kolędy podczas Pasterki, w październiku 2013 roku z okazji 700-lecia parafii, w 2014 r. w czasie wizytacji kanonicznej biskupa ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla, podczas poświęcenia witraża Miłosierdzia Bożego, co roku śpiewa w Boże Narodzenie, w Niedzielę Wielkanocną, podczas mszy odpustowych: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz patronów parafii św. App. Szymona i Judy Tadeusza, a także z okazji święta patronki śpiewu i muzyki - św. Cecylii. W roku 2014 wziął udział w eliminacjach do 21. Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Miejskim Domu Kultury w Wadowicach, w 2015 r. w V Przeglądzie Grup Kolędniczych w kościele w Mazańcowicach, w 2017 r. kolędował w drewnianym kościele w Nidku wraz z innymi chórami z gminy Wieprz. Co roku śpiewa w czasie dożynek wiejskich - zarówno w kościele na dziękczynnej Mszy św. jak i podczas uroczystości obrzędowo-artystycznych przy domu kultury. Występował także na gminnych dożynkach w Przybradzu w 2012 r., w Nidku w 2015 i 2021 roku oraz na dożynkach diecezjalnych w Wieprzu w 2013 r. Corocznie występuje z okazji Dnia Seniora w Nidku. Trzykrotnie na zaproszenie pani Czesławy Wojewodzic ze Stowarzyszenia KGW w Andrychowie występował: w 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie na spotkaniu stowarzyszenia, w 2013 r. w Kocierzu na uroczystości „Stół Wielkanocny” oraz na Dniu Seniora KGW w Andrychowie. Śpiewał także w 2013 r. dla małżeństw obchodzących 50-lecie pożycia w „Polonezie” w Wieprzu oraz w GOK-u z okazji 10-lecia Stowarzyszenia „Nadzieja”. Dwukrotnie występował we wsi Wyźrał na zaproszenie tamtejszej sołtys - pochodzącej z Nidku - pani Lucyny Przybył. W 2015 roku wystąpił na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania „Wadoviana” na Placu św. Jana Pawła II w Wadowicach. W tym samym roku z okazji 85-lecia KGW Głębowice zaśpiewał oraz wystąpił przed publicznością ze skeczami kabaretowymi. Tak samo podczas uroczystych obchodów 70-lecia WIZANU w „Hotelu Łysoń” w Inwałdzie. W 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wziął udział w „Wieczornicy Patriotycznej” zorganizowanej przez nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Nidku, gdzie zaśpiewał pieśni patriotyczne. Podobnie było rok później w 2019 r.

Chór Magnolia nie tylko śpiewa, ale również przygotowuje przedstawienia teatralne. Co roku wystawia dla mieszkańców wsi Jasełka Bożonarodzeniowe. Tą tradycję zapoczątkowała pani Alfreda Gawlik, a od kilku lat teksty przygotowuje oraz reżyseruje przedstawienia nasza koleżanka Maria Ciuś. Chórzyści biorą udział w Gminnych Przeglądach Jasełkowych oraz Grup Kolędniczych, które co roku w innej wiosce organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu. Członkowie chóru uczestniczyli na zaproszenie Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Leżajsku w tamtejszych gminnych uroczystościach. Zagrali przed publicznością przedstawienie „Sąsiedzkie swary” autorstwa Marii Ciuś, a także wystąpili na scenie razem z Chórem Gminy Wieprz. W 2020 roku zespół przygotowywał się bardzo intensywnie do śpiewu i występów na Litwie. Dzięki współpracy zaprzyjaźnionego z chórzystami Senatora RP pana Andrzeja Pająka z Koordynatorem ds. łączności z Polonią na Litwie - chór został zaproszony do uczestnictwa w oprawie muzycznej uroczystości konsekracji kościoła pw. Ducha Św. w Grzegorzewie na Litwie. Niestety z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się między państwami na wskutek pandemii Covid-19 konsekracja odbyła się w późniejszym terminie bez naszego udziału.

Członkowie chóru aktywnie biorą udział w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków dla pielgrzymów, którzy corocznie idą w diecezjalnej pielgrzymce z Hałcnowa do Krakowa-Łagiewnik, a także dla włoskiej młodzieży, którą gościliśmy przez tydzień w naszej parafii przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Chórzyści są bardzo chętni do pomocy i pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz naszej wspólnoty parafialnej. (ws)