Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

FRYDRYCHOWICE

Wyrazem wdzięczności dla seniorów za ich wkład w budowę i funkcjonowanie naszej małej ojczyzny – Frydrychowic, jest Dzień Seniora, który w tym roku odbył się w czwartek 29 marca 2019 roku na sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury we Frydrychowicach.

Impreza została przygotowana przez WDK Frydrychowie przy współpracy z  Gminnym Ośrodka Kultury w Wieprzu oraz przy olbrzymim wsparciu ze strony Koła Gospodyń Wiejskich z Frydrychowic.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania seniorów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i mieli chęć wspólnie spędzić miłe, czwartkowe popołudnie.
Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście, przedstawiciele władz i instytucji działających we Frydrychowicach: pani Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, przewodniczący Rady Gminy Wieprz pan Mieczysław Żyła, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pan Seweryn Gałysz, Zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej we Frydrychowicach  pani Marzena Pasternak, były dyrektor ZSP we Frydrychowicach Pan Józef Trzop, sołtys wsi pan Andrzej Sopicki, pani prezes Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i ich Rodzinom „Nadzieja” Barbara Bliźniak, opiekunka Klubu Seniora we Frydrychowicach pani Maria Harańczyk, przedstawiciel LKS „Sokół” pan Stanisław Tomiczek oraz Radni: pani Katarzyna Stawowy i Kazimierz Szatana.

Spotkanie rozpoczęło się od występu Chóru Frydrychowice, który działa w domu kultury już od 15 lat a dyrygentką jest pani Bogumiła Kowalczyk. Chór wykonał trzy pieśni, w tym przepiękną „Pieśń seniora” w której padły słowa „Nie żałujmy głosu, śpiewajmy wszyscy wraz, Ta nasza pieśń seniorów, niech rozwesela Was”. Tak też się stało, publiczność z ochotą śpiewała wraz z chórem oraz żywo reagowała na inne występy.

Kolejnym punktem część artystycznej był występ zespołu tanecznego MIGOTKI. Jest to najmłodszy zespół taneczny działający w domu kutry. Początkowo należały do niego same przedszkolaki, teraz w jego składzie są dzieci z przedszkola, zerówki i młodszej grupy wiekowej szkoły podstawowej. Dziewczynki w barwnych strojach odważnie wyszły na scenę i dały popis swoich umiejętności. Było to dla nich nie lada wyzwanie, ponieważ dla niektórych był to pierwszy w życiu występ przed tak dużą publicznością.

Część artystyczna była przeplatana występami muzycznymi, tanecznymi oraz występami seniorów z Klubu Seniora z Frydrychowic, którzy dzięki swojej uprzejmości wzbogacili część artystyczną imprezy. Wykazali się oni ogromną odwagą i wystąpili na scenie.
Jako pierwsze przedstawicielki klubu seniora wystąpił duet pani Różą Młynarczyk z panią Janina Żurek w skeczu pod tytułem „Chuda jak deska, gruba jak beczka”.  Krótką, lecz bardzo istotną rolę w skeczu zagrał pan Kazimierz Szatan.

Wiadomo już nie od dziś, że seniorzy z Frydrychowic mają olbrzymie poczucie humoru. Wyrazem tego był występ z play backu dwóch wielkich polskich artystek – Maryli Rodowicz i Teresy Werner, w które wcieliły się dwie seniorki z Klubu Seniora. Z repertuaru Teresy Werner wybrzmiała piosenka „Dała bym ci dała”, natomiast nasza „lokalna” Maryla Rodowicz  przypomniała wszystkim opolski przebój „Kolorowe jarmarki”.

Oprócz talentu muzycznego, seniorki wykazały się talentem komediowym. Oprócz wcześniej wspomnianego skeczu, na scenie pojawiła się pani Zofia Wanta, z wierszem „Jak ja się dziś czuję” oraz pani Krystyna Legień, która opowiedziała bardzo zabawną historię o żyrandolu.

Zajęcia taneczne cieszą się dużą popularnością we Frydrychowicach, dlatego na scenie nie mogło zabraknąć dwóch zespołów tanecznych – MIGOTEK  i MROKU, jak również nowej formy zajęć tanecznych, które działają w domu kultury od września 2018 – duetów tanecznych. Na scenie zaprezentowały się dwa z trzech duetów, które już od kilku miesięcy ćwiczą pod okiem pani Danuty Czapli.

W pierwszym duecie w zwiewnych, wręcz baletowych spódnicach wystąpiła Magdalena Szczerbik i Ania Wilk. Drugi duet tworzyła Natalia Wilk i Oliwia Wcisło.

Widownia miała okazję zobaczyć również najbardziej zaawansowany, najstarszy i najdłużej działający zespół taneczny z Frydrychowic – zespół MROK. Warto było czekać na ich taniec przez całą imprezę. Dziewczyny występowały w upiornych strojach, a swój układ wzbogaciły o rekwizyt – drabinę, która na potrzeby ich występu przyozdobiona była na opuszczoną wieżę zamkową.

Przedostatnim punktem części artystycznej był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która jest najmłodszą orkiestrą dętą w gminie Wieprz pod względem stażu -  działa od 2013 roku a jej  kapelmistrzem od początku jest pan  Łukasz Zaborowski.

Następnie głos zabrała pani Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek. Pani Wójt złożyła wszystkim seniorom życzenia, również zaprosiła ich do Klubu Seniora, który spotyka się co tydzień w domu kultury oraz do wzięcia udziału w szkoleniu komputerowym, które będzie organizowane w domu kultury.

Ostatnim przygotowanym punktem programu był poczęstunek przygotowany przez niezawodne panie z Koła Gospodyń. Było, jak zawsze smacznie, kołowianki zawsze są zaangażowane i oddane wolontariackiej pracy na rzecz Frydrychowic, za co im serdecznie dziękujemy. Bez ich pomocy nie udało by się przygotować tak wspaniałej imprezy.

Słowa wdzięczności kierujemy również do Klubu Seniora, do seniorów którzy wystąpili na scenie i do opiekunki pani Marii Harańczyk, która czuwała nad  występującymi.
Seniorzy pokazali, że drzemie w  nich wielki talent, mnóstwo odwagi i siły! Z takich seniorów trzeba brać przykład.