Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PROJEKT UNIJNY ERASMUS+

Utworzono dnia 03.10.2019

WZNIEŚMY SIĘ PONAD DYSKRYMINACJĘ
- czyli grupa dziarskich ludzi tworzących wspaniałą inicjatywę, by ulepszać świat.

Lato 2016 -  malownicza Gruzja, zima 2018 - mroźna Finlandia. Zatem wiosną 2019 przyszedł czas na swojską Polskę.
W dniach 27 IV – 5 V b.r. w naszej gminie gościliśmy młodych ludzi z Gruzji, Finlandii i Armenii w ramach projektu pod nazwą  „Murals of tolerance” (Murale tolerancji) , realizowanego z funduszy programu Erasmus+.

W ciągu tego tygodnia stawiliśmy czoła jakże trudnym tematom, jakimi są dyskryminacja, rasizm i nienawiść do ludzi, która występuje w świecie w tak gigantycznej skali, że prowadzi nawet do ludobójstwa.

Aby  uprzytomnić te zjawiska, zwiedziliśmy miejsce pogromu wielu niewinnych istnień – Auschwitz – Birkenau. Oprócz tego odwiedziliśmy Kazimierz i Muzeum Żydowskie w Krakowie, w którym podczas warsztatów uświadamialiśmy sobie wartość ludzkiego istnienia. Ponadto, dobrze już niektórym znana Zu Nowak  przeprowadziła zajęcia na temat uchodźdztwa – jego przyczyn, skutków i sposobów rozwiązywania problemów z nim związanych.

Niekonwencjonalną stroną projektu było także przedstawienie każdego kraju z tej mniej idealnej strony – oprócz pięknych spraw związanych z danym państwem przedstawionych podczas wieczorku międzynarodowego, młodzież ukazała nietolerancję i nienawiść swoich ojczyzn,  po to, aby uświadomić nam to, że te zjawiska nie są czymś obcym i odległym, a wręcz przeciwnie -  spotykamy je na co dzień i musimy działać im na przekór.

Ale jak dotrzeć do ludzi ? Naszą inicjatywą publiczną było wykonanie tematycznych malunków na naszych lokalnych przystankach. Oprócz uatrakcyjnienia i odnowienia ich, uzyskaliśmy  piękne i  tkliwe malowidła skłaniające do refleksji.

Każdy z nas wyjechał stamtąd ubogacony pod wieloma aspektami – zawiązaliśmy przyjaźnie z wartościowymi ludźmi, przeżyliśmy mnóstwo niezapomnianych chwil, które  pozostaną w naszych sercach na bardzo długo, ale również obraliśmy nowe cele w swoim życiu – zrozumieliśmy, że niezależnie od koloru skóry, orientacji seksualnej, rangi społecznej, poglądów czy religii, każdy człowiek ma taką samą wartość i zasługuje na szacunek i tolerancję, a my, jako młode osoby – przyszłość świata, mamy zadanie uświadamiać o tym ludzi i zwalczać nienawiść, wyjść poza swoją strefę komfortu i zmieniać innych, a przede wszystkim siebie na lepsze.

Mydlarz Julia


 

 

 


 

 


 

 

PROJEKT UNIJNY ERASMUS+

Utworzono dnia 03.10.2019, 18:27

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 108

W tym miesiącu: 273

W poprzednim miesiącu: 473

Wszystkich: 4591