Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XIX GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH I OBRZĘDOWYCH 2020

Utworzono dnia 13.12.2019


 

 

REGULAMIN

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W WIEPRZU

WIEJSKI DOM KULTURY W GIERAŁTOWICACH ZAPRASZAJĄ NA

XIX GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCHI OBRZĘDOWYCH „PO KOLĘDZIE”

11 STYCZEŃ 2020r. /SOBOTA/GODZ. 9:00

SALA WIDOWISKOWA Wiejskiego Domu Kultury w Gierałtowicach

 

Tradycja kolędowania, w wielu wsiach Małopolski, w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, trwa nieprzerwanie od wielu lat. Jednak zmieniają się charakterystyczne cechy dawnego „chodzenia po kolędzie”, które przekształca się we współczesne widowisko teatralne. Zwyczaje i obrzędy ludowe, wierzenia i gesty magiczne, teksty kolęd, pastorałek i składanych życzeń- odchodzą w zapomnienie. Aby tradycyjna forma kolędowania przetrwałą we własnym środowisku, należy równolegle nadal prezentować grupy o zróżnicowanej tematyce kolędy jak :„HERODY”, „PASTERZE”, „DRABY”, ”SZCZODROKI”, „TRZEJ KRÓLOWIE”, „Z GWIAZDĄ”, „Z KONIKIEM”, „Z KOZĄ, LUB TURONIEM”, „ Z DOROTĄ”, „Z MARYJKĄ”, „Z DEBĘM”, „Z SZOPKĄ” i inne- przed szeroką publicznością, a więc podczas przeglądów organizowanych od lat 70- tych przez ośrodki i domy kultury.

WARUNKI UDZIAŁU W PRZEGLĄDZIE

W przeglądzie mogą brać udział autentyczne grupy tj. chłopcy lub mężczyźni, którzy  chodzą po domach z kolędą. Natomiast zespoły, które występują jedynie na scenie oraz „”Jasełka” wywodzące się z form teatralnych- w tym  PRZEGLĄDZIE nie uczestniczą, ale mogą uczestniczyć w imprezie towarzyszącej.

Grupy powinny przedstawić znane we własnej wsi od dawien dawna: Tradycyjne widowiska kolędnicze- czas występu ograniczony do 20 minut i dlatego należy dokonać  skrótu, np. przedstawić: jedną kolędę śpiewaną zwykle pod oknami, głównie sceny z kolędowania w izbie zakończone śpiewem jednej lub dwóch kolęd życzeniowych („okolędowania”) oraz prośbą i podziękowaniem za otrzymaną „kolędę” (zapłatę).Dla przykładu: przy „HERODACH”- dopuszcza się tylko krótkie teksty śpiewek i monologów Żyda  (humor bez wulgarności), z zachowaniem scenki z „umiarem i ożywieniem” kozy. Lub Małe grupy (np. Szczodroki, Trzej Królowie, Z gwiazdą, Z małą szopką, Z dębem), tj. kilku kolędników, którzy chodząc po domach śpiewają dawne i mało znane kolędy czy pastorałki tzw. „domowe” (czyli obecnie nie śpiewane w kościele) oraz składają gospodarzom słowne życzenia. Czas występu ograniczony do 10 minut.

KRYTERIA OCENY i NAGRODY

Organizator powołuje komisję, która oceni występujące grupy kolędnicze, biorąc pod uwagę:

TRADYCYJNOŚĆ TEKSTÓW: dawne teksty przekazywane z pokolenia na pokolenie.

TRADYCYJNOŚĆ MELODII: najstarsze i mało znane kolędy i pastorałki śpiewane poza kościołem; okolędowania. UWAGA: jeżeli jest muzyka, to raczej heligonka zamiast akordeonu.

STRÓJ I REKWIZYTY: kolędnicze szaty i ich ozdoby, czapki, maski, gwiazdy, kozy, koniki, szopki- wykonane przez kolędników wg. Dawnych wzorów, z tradycyjnych materiałów np. płótno, len, papier, bibuła, bańki choinkowe, cekiny itp. (bez używania sztucznych materiałów).

CHARAKTRYSTYCZNA PREZENTACJA: każdej postaci z grupy kolędniczej w sposobie poruszania się, w śpiewie, w mowie (dykcja, głos, słuch).

Zespoły spełniające kryteria, występujące podczas przeglądu otrzymują dyplomy oraz nagrody – talon na kwotę 250 zł (przeznaczonych do wykorzystania w firmie transportowej na wycieczkę).                  

 

ZGŁOSZENIA DO PRZEGLĄDU DO 7.01.2020 R WŁĄCZNIE. 

Tel: 33 8755216, e- mail: biuro@gok.wieprz.pl

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 261

W poprzednim tygodniu: 164

W tym miesiącu: 624

W poprzednim miesiącu: 1026

Wszystkich: 46988