Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WDK FRYDRYCHOWICE

Wspomnienia z akcji wakacyjnej „Witamy Wakacje z Domem Kultury we Frydrychowicach 2018”

 

Rok szkolny szybko się skończył, piękna pogoda dopisywała w czerwcu, zaczęły się letnie wakacje, podczas których dzieciom i młodzieży z Frydrychowic  nuda nie miała czasu doskwierać.
To wszystko dzięki akcji Witamy Wakacje z Domem Kultury 2018 czyli cyklowi 6 dni zajęć, wycieczek i warsztatów skierowanych do dzieci, by umilić i urozmaicić im czas wakacji. Akcja trwała od 29 czerwca do 6 lipca 2018 roku.

Akcję rozpoczęliśmy od ponadprogramowej wycieczki do Bielska-Białej. Na początku była ona nieplanowana, ale na wtorkową wycieczkę zgłosiło się tylu chętnych, że zapełnili oni cały duży autobus (w ciągu 1 godziny zapisów) i stworzyła się lista rezerwowa, która również składała się z ponad 45 dzieci. Tak więc osoby z listy rezerwowej pojechały na wycieczkę do Bielska-Białej przed całą akcją wakacyjną WDK, czyli w piątek 29 czerwca. Najpierw uczestnicy wycieczki odwiedzili Kino Helios w Galerii Sfera, gdzie obejrzeli film "Odlotowy nielot", później udali się do najbardziej wyczekiwanego miejsca podczas wycieczki- parku trampolin GoJUMP, gdzie spędzili godzinę radośnie skacząc na trampolinach i korzystając z wszystkich atrakcji tego miejsca. Do dyspozycji dzieci był ogromny basen z piankowymi kostkami z wieloma dodatkami- liną, miejscem do skoków, drążkami, piłkami zawieszonymi pod sufitem. Oprócz tego było mnóstwo trampolin zwykłych, kilka profesjonalnych, skocznia na wielką powietrzną poduchę,  miejsce do gry w koszykówkę (również z użyciem trampolin). Nad grupą oprócz opiekunów z domu kultury czuwali profesjonalni instruktorzy z parku trampolin, którzy nie tylko dbali o bezpieczeństwo, ale również udzielali praktycznych wskazówek na temat skakania i robienia akrobacji na trampolinach.
Po aktywnym czasie w parku cała wycieczka pojechała do McDonalda, by zregenerować siły.

Następny tydzień przygód z domem kultury rozpoczynało ognisko. Odbyło się ono w poniedziałek 2 lipca 2018 na boisku sportowym Lokalnego Klubu Sportowego „Sokół” we Frydrychowicach. Przy organizacji ogniska pomagali panowie z LKS, którzy przygotowali ognisko oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy nadzorowali ogień. Druhowie z OSP Frydrychowice przygotowywali również różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży obecnej na ognisku, a było to nie lada wyzwanie, ponieważ osób na ognisku było prawie 60. O godzinie 16:00 Pan Sołtys opowiedział wszystkim o OSP, szczegółowo opowiedział o wyposażeniu wozów strażackich i o pracy strażaków ochotników, przeprowadził również prezentację wyposażenia i sprzętu. Później, każdy kto chciał wziął udział w przygotowanych konkurencjach i zabawach- przeciąganiu liny, teście sprawnościowym, wyścigu na nartach i ćwiczeniu celności w laniu wodą z prawdziwego węża strażackiego. Po atrakcjach strażacy rozpalili ognisko, a każdy, kto był na boisku chwycił za kij i piekł kiełbaskę nad ogniskiem.
Kiełbaska czekała nie tylko na dzieci, lecz również na rodziców, którzy przyszli odebrać swoje pociechy z ogniska. Na zakończenie każdy uczestnik ogniska otrzymał mały upominek - kubek do chłodzenia napojów, piłkę plażową lub pudełko śniadaniowe. Bardzo dziękujemy OSP Frydrychowice oraz LKS "Sokół" za wsparcie i pomoc przy ognisku.

We wtorek (3 lipca 2018) znów odwiedziliśmy Bielsko, by powtórzyć piątkową wycieczkę. Wszystkie punkty wycieczki były te same, odwiedziliśmy kino Helios (film "Odlotowy nielot"), park trampolin GoJUMP oraz McDonalda. Wtorkowa wycieczka cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu godziny zapisów zapełnił się cały autobus. Dodatkowo, osoby, które były na liście rezerwowej również zapełniły drugi autobus - łącznie na dwóch wycieczkach do Bielska Białej było ponad 90 osób! (90 osób rozłożyło się na dwa dni wycieczki- jedna wycieczka w piątek 29 czerwca a druga we wtorek 3 lipca). Jest to ilość osób, którą warto się pochwalić.

Kolejny dzień akcji Witamy Wakacje z Domem Kultury 2018 spędziliśmy w kuchni (środa, 4 lipca 2018), gdzie dwie grupy brały udział w warsztatach kulinarnych. Pierwsza grupa rozpoczęła trzygodzinne zajęcia o 9:00, druga grupa o 13:00. Łącznie w zajęciach wzięło udział 35 osób. Zajęcia były prowadzone przez panią Jadzię Sopicką i Zosię Smazę. Dzieci i młodzież przygotowywała jedno danie obiadowe oraz słodki deser. W 4-osobowych, mniejszych grupach uczestnicy przygotowywali surówki z kalarepy, placuszki a la pizza z szynką, pieczone nagetsy oraz desery- babeczki z budyniem i owocami, ciasteczka półkruche z dżemem, rogaliki krucho-drożdżowe i muffinki z owocami. Podczas zajęć, Pani Jadzia dzieliła się z uczestnikami cennymi kucharskimi radami i dobrymi praktykami na temat zdrowia i pracy w kuchni. Każdy uczestnik oprócz przepysznego posiłku i czegoś słodkiego zabrał do domu przepisy, by mógł powtórzyć dania i desery w swoim domu. Serdecznie dziękujemy Pani Jadzi Sopickiej i Zosi Smaza za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć.

Czwartek (5 lipca 2018) był czwarty dniem akcji wakacyjnej, podczas którego odbyła się wycieczka do Suchej Beskidzkiej i Stryszawy. Najpierw uczestnicy odwiedzili Beskidzkie Muzeum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Po obejrzeniu wystawy drewnianych a zarazem historycznych zabawek, była projekcja filmu o ich powstawaniu i  warsztaty plastyczne z malowania drewnianych zabawek - koni na biegunach i ptaszków. Później dzieci miały chwilę na zabawę na placu zabaw obok muzeum na którym nie było zwykłych huśtawek, tylko odwzorowane "duże" zabawki drewniane z muzeum. Ze Stryszawy autobus pełen dzieci pojechał do Suchej Beskidzkiej i zgodnie z programem wycieczki, pieszo pokonaliśmy trasę na  niewielką górę Jasień. Po około 45 minutowej wędrówce pięknym lasem dotarliśmy do Kapliczki Konfederatów Barskich. Kolejnym punktem było odwiedzenie Muzeum w Zamku w Suchej Beskidzkiej. Na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie spacer po przepięknym parku obok zamku i poszliśmy na lody.

Ostatniego dnia akcji Witamy Wakacje odbyły się zajęcia plastyczne (piątek, 6 lipca 2018). Pierwsze zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9:00 i były poświęcone kolażom. Nie chodzi tutaj o rowerzystów lecz technikę artystyczną łączenia różnych faktur. Uczestnicy zajęć posłużyli się gazetami, z którym wycinali różne, pasujące do siebie elementy i tworzyli przeróżne kompozycje. Drugie zajęcia rozpoczęły się o 12:30 a ich tematem przewodnim były koraliki pyssla. To małe, plastikowe koraliki, które układa się na specjalnych podstawkach. Gdy wzór jest gotowy- koraliki zgrzewa się żelazkiem, co łączy je na stałe. Układanie koralików tak spodobało się 25 osobowej grupie, że jeszcze przez następne dwa tygodnie odwiedzali oni dom kultury, by poukładać coś z koralików.

Akcja Witamy Wakacje z Domem Kultury zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji akcji wakacyjnej we Frydrychowicach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, za ich zaangażowanie, dobre zachowanie i pozytywną energię. Podziękowania należą się również rodzicom,  za ich zainteresowanie akcją oraz zaufanie, którym obdarzacie Dom Kultury powierzając  nam  swoje pociechy.