DOŻYNKI GMINNE W PRZYBRADZU

Dobrą imprezę rozpoznać można po ilości uczestników i dożynki w Przybradzu pomimo opadów deszczu są dowodem że ciekawy i zróżnicowany program może wystarczyć by nie zabrakło publiczności.

Święto rozpoczęło się mszą dziękczynną za plony którą odprawił ks kanonik Józef Gwiazdoń proboszcz parafii we Frydrychowicach. Po mszy rozpoczęła się część obrzędowa.

Starostami imprezy zostali prezes Koła Gospodyń Wiejskich z Przybradza Maria Migas oraz sołtys sołectwa Przybradz Tadeusz Sordyl. Gospodarzami dożynek zostali: Anna Jarco i Jarosław Włoch, rolnicy z sołectwa Przybradz.To oni zadbali by tradycyjne podziękowanie za plony było świętem wszystkich. Każdy mógł spróbować chleba dożynkowego symbolu dobrych plonów i pożywienia codziennego każdego człowieka.

Impreza została zorganizowana przy boisku LKS Spartak przy potoku Wieprzówki. Dzięki decyzji o zamknięciu drogi podjętej przez Starostę powiatu Wadowickiego, Bartosza Kalińskiego, było bezpieczniej dla uczestników imprezy oraz na pewno bardziej uroczyście.

Po części obrzędowej rozpoczęły się przemówienia. Przemawiała Wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, Senator RP Andrzej Pająk, Józef Kała, wicestarosta Andrzej Górecki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki.

W części artystycznej wystąpiły panie z chóru Przyjaciółki które wykonały tradycyjne utwory a w tym i przyśpiewki okolicznościowe. Dzieci i młodzież z zespołu Szkolno – Przedszkolnego w 3 różnych układach zatańczyły dla publiczności. Po nich wystąpiły; grupa z domu kultury BINGO oraz gościnnie FORMAT z Wieprza.

Następnie na scenę wyszła grupa JAZERO z Rożkovany. Nasza wieś partnerska na Słowacji posiada wspaniały zespół który zaśpiewał w tym roku w Przybradzu. Goście przywieźli swoje ciasta i napoje i było bardzo wesoło. Przy wspólnym śpiewaniu niektórzy wręcz ochrypli! Za rok na imprezę w Rożkovany pojedzie delegacja z Przybradza oraz panie z KGW w Wieprzu które zadbały o poczęstunek dla gości  zagranicy. Tu szczególne słowa uznania należą się Jadwidze Kobielus za przygotowanie wszystkich pyszności. Słowacy byli zachwyceni rozmachem imprezy i bawili się świetnie. Obejrzeli także Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.

Następnym zespołem był CHÓR GMINY WIEPRZ, super grupa licząca ponad 50 osób z całej gminy. W ich wykonaniu publiczność usłyszała tradycyjne pieśni ludowe. Dyrygentem był Krzysztof Kolasa a akompaniamentował Leszek Górkiewicz. Chór wypadł wspaniale gdyż panie do występu przygotowały się na wcześniejszych spotkaniach.

W trakcie imprezy kwestowano dla Dawida Kurzyńca, mieszkańca sołectwa Wieprz który jest sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Ludzie wielkiego serca przekazywali darowizny na jego leczenie.

Na zakończenie części artystycznej wystąpił Kabaret po wydrwigroszem który także przyciągnął tłumy publiczności z parasolami. Pomimo opadów deszczu cała impreza była bardzo udana. Dożynki poprowadzili profesjonalnie mieszkańcy Przybradza, Paweł Warchał i Aleksandra Warchał.

Organizatorzy pragną podziękować za wielką pomoc mieszkańców sołectwa przy rozkładaniu setek stołów, ław, namiotów i parasoli. Dożynki to impreza w której taka pomoc jest niezbędna i cieszyć się można że ludzie z Przybradza tak pomogli. Już następnego dnia po imprezie całe boisko było wysprzątane do czysta. Na dożynkach było także kilka dodatkowych działań które wzbudziły wielkie zainteresowanie:

 

PIKNIK DROBIOWY

W trakcie dożynek były tez inne bardzo ciekawe i w tym przypadku smaczne działania.

Od popołudnia na boisku zorganizowany został PIKNIK DROBIOWY finansowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych z funduszu promocji mięsa drobiowego. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się o jakości białego mięsa którego spożycie wzrasta z roku na rok ale także spróbowali pysznych dań z restauracji Graniczna w Wadowicach.

 

XV GMINNY KONKURS WIEŃCA DOŻYNKOWEGO PRZYBRADZ 2017

Konkurs dożynkowy na najpiękniejszy wieniec to kultywowanie tradycji a zarazem dowód  wielkiego talentu pań z poszczególnych kół gospodyń wiejskich. Komisja w składzie: Zofia Oboza – Przewodnicząca Komisji oraz członkowie komisji  Krystyna Rakoczy i Leszek Kobiela po wnikliwej ocenie przyznali:

I miejsce KGW Przybradz i KGW Wieprz

II miejsce KGW Gierałtowiczki i KGW Nidek

III miejsce KGW Gierałtowiczki i KGW Frydrychowice.

Oceny dokonano zgodnie z regulaminem. Dla Gminnego Ośrodka Kultury wszystkie 6 kół gospodyń wiejskich to zwyciężczynie które kultywują piękne tradycje podziękowań za plony. Dla wszystkich kół zostanie zorganizowany wyjazd do teatru Bagatela na sztukę Najdroższy.

 

TRAKTORIA

I w tym roku na wyścigi traktorów przybyły tłumy w sumie około 1500 osób. Dzięki sponsorom impreza była bardzo atrakcyjna. Uczestnicy walczyli o miejsca i nagrody. Za I miejsce – 1000 zł, za II miejsce – 500 zł, za III miejsce – 200 zł. Strategicznym partnerem jest firma URSON w centrum Wieprza to dzięki niej organizatorzy mogli zaoferować tak atrakcyjne nagrody. Do puli nagród dołożyły się także: OGNIOCHRON z Andrychowa, TECH STEROWNIKI z Wieprza, ABS Bank Spółdzielczy z Andrychowa, KUBOTA i jej przedstawiciel z Bielska Białej, BRYZEK z Andrychowa. Wsparcie także otrzymano od firmy PLAFOR z Andrychowa i SM LOGISTIC z Wieprza. Najciekawsze wsparcie otrzymano w postaci pucharów wykonanych z oryginalnych tłoków które powstały w firmie ANDORIA. Firma FORD z kolei promowała swoje auta w akcji; Ford na weekend. Jeden z uczestników zawodów otrzymał nowe auto z pełnym bakiem na weekend.

 

 

TRAKTORIA - WYŚCIGI TRAKTORÓW PRZYBRADZ 2017

ILOŚĆ ZGŁOSZONYCH UCZESTNIKÓW 20.

ILOŚC ZAWODNIKÓW KTÓRZY NIE POJAWILI SIĘ NA ZAWODACH 2.

W SUMIE W ZAWODACH UCZESTNICZYŁO 18 KIEROWCÓW

 

KLASA CAPEK do 30 KM w sumie (w sumie 4 zawodników)                                                    

 

MIEJSCA

Imię nazwisko

Adres

I

Marek Kolasa

Sułkowice

II

Krzysztof Radwan

Gorzeń Dolny

III

Mikołaj Żydek

Przybradz

 

KLASA PÓŁ-MOCNA do 80 KM (w sumie 6 zawodników)

 

MIEJSCA

Imię nazwisko

Adres

I

Bogdan Całus

Przeciszów

II

Jerzy Sokołowski

Gierałtowiczki

III

Jerzy Wójcik

Łowiczki

 

KLASA TYTAN od 80 KM (w sumie 6 zawodników)                                                                   

 

MIEJSCA

Imię nazwisko

Adres

I

Mateusz Żydek

Przybradz

II

Wojciech Ochmański

Piotrowice

III

Zygmund Krzanak

Gierałtowice

 

KLASA CIĘŻKA powyżej 140 KM (w sumie 4 zawodników)                                                       

 

MIEJSCA

Imię nazwisko

Adres

I

Marek Kolasa

Sułkowice

II

Rafał Gózdek

Przybradz

III

Eryk Wenda

Przybradz

 

 

Gmina Wieprz zdobyła 6 pucharów na ogólną liczbę12. Świetne wyniki zawdzięczamy zwycięzcom z Przybradza (4), Gierałtowic (1) i Gierałtowiczek (1). Za rok zawody na dożynkach w Wieprzu i wspaniale by było by pojawili się traktorzyści z tego sołectwa.

Już za rok 25.08.2018 ponownie traktory rusza do wyścigów.

 

 

W Internecie jest ciekawy film z zawodów w Przybradzu zapraszamy do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=HE1VQ-PBW_Q

lub wpisać:

Traktoria 2017- wyścigi traktorów na Dożynkach Gminy Wieprz w Przybradzu, 19.08.2017

 

Ciekawy materiał także można zobaczyć pod tytułem TRAKTORIADA W PRZYBRADZU Władysław Bieniek (Interaktywna Telewizja Regionalna Wadowice) 

https://www.youtube.com/watch?v=dk8OiXztRfU

 


© 2018 Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu   |   Realizacja: Interefekt.pl