GMINNE SPOTKANIE CHÓRÓW I ORKIESTR DĘTYCH

CHÓRY I ORKIESTRY W GIERAŁTOWICACH

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp,

tam dobre serce mają.

Źli ludzie wierzaj mi,

ci nigdy nie śpiewają.”

Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, zostało upamiętnione w Domu Kultury w Gierałtowicach poprzez różne formy działań. Były dwie wystawy udostępnione mieszkańcom Gierałtowic i Gierałtowiczek: „Niepodległa 1918-2018. I wojna światowa z kart historii” oraz „W drodze do niepodległości”. Dla najmłodszych zorganizowane zostały zajęcia literacko-artystyczne „Baśnie i legendy polskie”. Symbole narodowe wykonane na tym spotkaniu przez dzieci zostały wykorzystane w dekoracji kolejnej uroczystości.

Było to XVI Gminne Spotkanie Chórów i Orkiestr Dętych. Na gierałtowickiej scenie rozbrzmiały patriotyczne dźwięki.  Utwory wzruszały, budziły zadumę, poruszały.

„ Ty Boże, ty naturo!- dajcie posłuchanie-

Godna to was muzyka i godne śpiewanie!”

Najpierw wystąpił parafialny chór CANTICORUM PSALITE z Gierałtowic. Z instruktorem panem Jackiem Piskorzem bardzo profesjonalnie wykonał m.in. „Modlitwę obozową” czy „Ave Verum”. Grupa działa od 2009 r. i bierze czynny udział w kościelnych, lokalnych uroczystościach oraz przeglądach diecezjalnych. Niemniej wspaniałym występem może pochwalić się chór FRYDRYCHOWICE. Z panią Bogumiłą Kowalczyk przedstawił m.in. pieśń „Do wolności” czy „Chór Niewolników”. Od 2004 często można grupę tę usłyszeć na imprezach wiejskich, gminnych, występach gościnnych.

MAGNOLIA  to kolejny chór - tym razem z Nidku. Już 8 rok pod czujnym okiem pana Krzysztofa Kolasy uczestniczy w życiu lokalnym, biorąc m.in. udział w organizacji spektakli okolicznościowych.  Na scenie w Gierałtowicach  świetnie wykonał „Hej, hej ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż” i inne. Kolejny chór to STORCZYK z Gierałtowic, który jest pierwszym w naszej gminie. Działa już 26 lat i mimo, że jego szeregi znacznie zeszczuplały, to nadal jest bardzo aktywny w działalności na rzecz swojego środowiska. Wykonane na przeglądzie pieśni „Szumi jawor” czy „Polskie kwiaty” wzruszyły niejednego słuchacza. Niezmiennie instruktorem jest pan Leszek Górkiewicz. Niewiele młodszy jest chór JARZĘBINA z Wieprza, który jako kolejny uświetnił tę gminną uroczystość. Ćwiczy od 1996 roku, a instruktorem jest pani Kazimiera Babińska- Pytel. Uroczystości wiejskie, gminne, kościelne, przeglądy, koncerty to szeroki przekrój  występów tego chóru. W Gierałtowicach pięknie wykonał m.in. pieśń „Ojczyzno ma” czy też „Wojenko, wojenko”. Nie zawiodły PRZYJACIÓŁKI – najmłodszy stażem, bo 7-letni chór z Przybradza. Śpiewając „Piosenkę o mamie” czy „Kwiatek czerwony” poruszył niejedno serce. Występ pod wodzą pana Bogdana Dziubanego był znakomity. Podobnie jak poprzednie grupy, chór ten stanowi duże wsparcie artystyczne w swoim środowisku. Grupy wokalne zamknął występ KAMERALNEGO CHÓRU PROWINCJONALNEGO z Wieprza. W repertuarze przygotowanym przez panią Jolantę  Wąs znalazły się m. in.: „Maki” czy „Piechota”. Ten 8-letni zespół specjalizuje się głównie w utworach sakralnych, ale pieśni patriotyczne również ma znakomicie opracowane. Konkursy, przeglądy, lokalne uroczystości to okazje, w których jest zawsze obecny.

Bogactwo chórów w naszej gminie jest imponujące. Wszechstronny repertuar - zadziwiający, warsztat wokalny - znakomity, zróżnicowanie wiekowe śpiewaków - niemałe, staż poszczególnych grup - zróżnicowany. Ale wszystkich wokalistów łączy jedno - umiłowanie śpiewu, wielkie serce do pasji, którą  pięknie rozwijają oraz zaangażowanie w życie naszej gminy oraz wspaniałe jej reprezentowanie w kraju i zagranicą. Na chóry zawsze można liczyć. Podobnie jest z orkiestrami. Stanowią wspaniałą oprawę muzyczną niejednej uroczystości. Godnie reprezentują naszą społeczność na wielu przeglądach, koncertach. I w Gierałtowicach nie zawiedli. Jako pierwsza wystąpiła ORKIESTRA DĘTA OSP z Nidku. Powstała w 1987 roku, a dyrygentem jest pan Tomasz Olearczyk. Świetnie  wykonała utwory : „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Wiosenne medytacje” i inne.  Zadrżały ściany Domu Kultury również przy AMATORSKIEJ ORKIESTRZE DĘTEJ OSP z Wieprza. Bardzo bogate życie kulturalne ma w swym dorobku, bo działa już od 1958 roku. Panowie Eugeniusz Bajgrowicz i Andrzej Mazgaj są obecnymi dyrygentami. „Wiązanka pieśni żołnierskich”, „Wiązanka pieśni wojskowych” i inne utwory złożyły się na bardzo udany występ. Przegląd zamknęła ORKIESTRA DĘTA WDK z Frydrychowic. Działająca zaledwie od 2013 znakomicie się zaprezentowała. Brawurowo zagrane „Wierzby płaczące” czy „Szara piechota” rozbrzmiały wśród zgromadzonej widowni. Instruktorem jest pan Łukasz Zaborowski.

Wszystkie grupy, które  uczestniczyły w przeglądzie zaprezentowały swój bardzo wysoki poziom. To amatorskie zespoły a jakże profesjonalne występy. Na pamiątkę tegorocznego spotkania otrzymały statuetki, a na uzupełnienie straconej energii - smakowity poczęstunek. Dziękujemy za to Gminnemu Ośrodkowi Kultury z dyrektorem Sewerynem Gałyszem. Pani Agnieszce Jakubowskiej dziękujemy za prowadzenie spotkania. Wszystkim uczestnikom /ponad 200 osób/ wdzięczni jesteśmy za udział w XVI GMINNYM SPOTKANIU CHÓRÓW I ORKIESTR DĘTYCH- GIERAŁTOWICE 2018. Dziękujemy przybyłym gościom z panią wójt Małgorzatą Chrapek oraz licznie zgromadzonej publiczności. Wspaniały odbiór wszystkich obecnych udowodnił, że śpiew i muzyka łączy, wzrusza, wyraża piękno i nie zna barier językowych. Nasz  przegląd nabrał międzynarodowego charakteru dzięki duetowi zaproszonemu przez dyrektora GOK Seweryna Gałysza. Ivan i Caroline, francusko-serbska para, realizuje projekt muzyczny łączący Europę. Jednym z przystanków ich podróży stały się Gierałtowice, gdzie pokazali swój kunszt muzyczny poprzez rewelacyjną interpretację utworów klasycznych.