Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH I OBRZĘDOWYCH

XVIII Gminny Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych „Po kolędzie”

Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści, takie jak obyczaje, poglądy, wierzenia i zachowania, ważne dla każdej społeczności. Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu dbając o lokalną kulturę i nie pozwalając jej zaniknąć, już po raz osiemnasty zorganizował Gminny Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych, tym razem impreza odbyła się w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury we Frydrychowicach.

Uczestnicy, czyli sześć grup z gminy Wieprz, przygotowywali tradycyjne przedstawienia, które zawierały charakterystyczne dla Małopolski cechy dawnego „chodzenia po kolędzie”, a przez lata przekształciły się wręcz w widowiska teatralne.

Na scenie zaprezentowało się 6 grup z trzech miejscowości. Jako pierwsi wystąpili „Mali Kolędnicy z Gierałtowic”- najmłodsza grupa, która miała w swoich szeregach czterolatki. Reprezentowali Przedszkole Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach. Następnym zespołem byli „Gwiazdorzy Seniorzy”, który tworzyli seniorzy z Klubu Integracji Międzypokoleniowej przy Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach. Na scenie można było zobaczyć również zespół „Jedyneczki” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu, „Ale babki”, czyli pracowniczki Przedszkola ZSP we Frydrychowicach, „Harcerską Gromadę”, czyli zuchy działające przy Domu Kultury we Frydrychowicach i ostatni zespół „Mali Kolędnicy z Przybradza”, którzy przyjechali z ZSP w Przybradzu.

Każdy występ wywoływał wiele emocji, zarówno wśród osób stojących na scenie, jak i widowni, która zapełniła całą salę widowiskową we Frydrychowicach. Widownia żywo reagowała na artystyczne popisy aktorów. Od zeszłego roku stworzono Nagrodę Publiczności, którą wręcza się najlepszemu zespołowi, który zaprezentuje się na scenie. W tym roku nagroda przypadła „Małym Kolędnikom z Przybradza”, którzy w swoim występie zawarli tradycyjne życzenia dla wójta, sołtysa, księdza proboszcza i radnych gminy.

Przegląd, to nie konkurs, ponieważ ciężko porównać jest ze sobą występy przedszkolaków i osób dorosłych, dlatego każda występująca grupa została nagrodzona dyplomem i bonem w wysokości 250 zł do wykorzystania w firmie transportowej na przejazd.

Dorocznie organizowany Gminny Przegląd stwarza możliwość podtrzymania zwyczajów i obrzędów ludowych. Sprawia, że wierzenia, teksty niektórych kolęd i pastorałek a także tradycyjne kolędowanie i składanie życzeń w formie piosenki nie odchodzą w zapomnienie.